Yeşilyurt Köyü

Kazdağları’nın eteklerinde sık bitki örtüsü ile hem deniz hem dağ turizminin birlikte yaşandığı Yeşilyurt Köyü, denize kıyısına uzaklığı sadece 3 km olan bir oksijen çadırıdır. Köydeki evler, taş mimarinin en güzel örnekleridir. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu bu taş evler, son yıllarda İstanbul ve İzmir‘den gelen ve doğal yaşamı seçen ailelerin, hatta yabancıların gözdesi olmuş. Ayrıca rengarenk açan sardunyalar evlerin ön yüzlerini süslüyor. Köyün patika yolları yürüyüşü sevenler için, ideal bir parkur oluşturuyor. Badem ağaçları ile bezenmiş yamaçları, şifalı bitkileri, baş döndürücü kokular saçan çiçek ve otları ile bezenmiş Yeşilyurt Köyü, özellikle astım ve kalp hastaları için gerçek bir şifa kaynağıdır. Bir zamanlar Rumların da yaşadığı Yeşilyurt Köyü‘nün meydanında bulunan tarihi cami, minaresi ile dikkati çekiyor. Bu caminin yapımında Yunanlı ustalar çalıştığı için bu ilginç yapı, camiden ziyade kilise görünümünü andırıyor.

Eğer Yeşilyurt‘ta konaklamaya karar verirseniz, otantik taş mimari üslupta inşa edilmiş oteller ve mimari özelliğini yitirmeden dekore edilmiş butik oteller ve pansiyonlar sizi beklemektedir. Yeşilyurt otelleri, Yeşilyurt pansiyonları, Yeşilyurt butik otelleri sizlere inanılmaz bir tatil yaşatacaklardır. Vadinin ortasında yeşillikler içinde huzur bulacağınız bu mekanlarda tüm yiyecekler Yeşilyurt ve çevre köylerden elde edilen doğal ürünlerle hazırlanıyor. Köy ekmeği, süt, peynir, yumurta, bal, zeytin, reçel, çeşitli otlar ve yöre yemekleri Ege’den ve Kazdağları’ndan gelen rüzgarın etkisiyle konuklar tarafından büyük keyifle tüketiliyor.

Mitolojide Kazdağları:

Kazdağları Ege Mitolojisi’nde çok farklı hikayeler içerisinde yer alır. Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldıkları ilk güzellik yarışması İda Dağı’nda yani bugünkü adıyla Kazdağları’nda gerçekleşmiştir. Ayrıca Zeus burada doğmuş, Afrodit’e ilk defa burada aşık olmuştur. Mitolojinin Tanrıları Truva Savaşı’nı buradan izlemiştir.

Ege Mitolojisi’nin bu önemli merkezi Kazdağları’nın eteklerinde Çanakkale‘nin Küçükkuyu mevkiinde kurulu olan Yeşilyurt Köyü, son dönemlerde İstanbul‘un stresinden uzaklaşmak isteyenlerin sığındıkları bir adres olmuştur.

 

Yeşilyurt ve Adatepe’nin yamaçlarından elde ettiğimiz soğuk sıkım taş baskı zeytinyağlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşilyurt’ta satılık ev, arsa veya zeytinlikleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Köyün drone ile çekilen videolarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

yeşilyurt köyü

yeşilyurt köyü

yeşilyurt köyü

yeşilyurt köyü

yeşilyurt köyü

yeşilyurt köyü